Nenápadná, ale rychle rostoucí rostlinka se znovu dostává mezi velice populární pokojovky, převážně díky svým léčivým účinkům.
O Rýmovníku ...
Rýmovník (rodu Plectranthus) je pokojová rostlina čeledi hluchavkovitých, který se vyznačuje velmi silnými a dužnatými listy, které smyslně voní po meduňce a mátě, a má blahodárné účinky při rýmě a nachlazení. Aroma, které vylučuje, rovněž odpuzuje nežádoucí hmyz, jako jsou mouchy, komáři, mšice nebo moli. Funguje tedy jako takový přírodní repelent. Existuje nespočet odrůd této zázračné rostliny. Ty se mohou lehce lišit tvarem listů, jejich strukturou a barvou.
Jak ho pěstovat?
Rýmovník je velmi nenáročná rostlinka, i proto je v domácnostech tak oblíbený. Miluje světlo, takže ideálním místem pro ni je okenní parapet, nesnese však mráz, průvan a přemokření. Nepotřebuje ani nijak vydatnou zeminu, písčitá půda jí postačí, přesto velmi rychle roste. Dorůstá výšky zhruba 20 cm, výhony však mohou být i metr dlouhé. Pro získání košatého vzhledu je dobré rostlinku zastřihávat. Odštípnuté rostlinky lze použít k namnožení ve vodě, kde velmi rychle zakoření.
Blahodárné účinky …
Léčivé účinky nese právě již zmíněný dužnatý list. Pouhým jemným dotykem se z listů uvolňuje vonná silice, která léčí projevy rýmy a astmatu. Nejjednudušší je mnout utržený lístek mezi prsty a přičuchávat. Odvar připravený v poměru jednoho lístku na jeden šálek se používá vnitřně při bolestech hlavy, horečce, kašli, rýmě, nachlazení, zánětu průdušek, malárii, ale také vysokém krevním tlaku, vysoké hladině cholesterolu, žaludečních křečích, jaterních poruchách, ledvinových a žlučníkových kamenech, střevních kolice, průjmu, odčervení střev a desinfekcích zažívacího traktu. Je významným pomocníkem při otocích končetin a odvodňování organismu. Skvěle také uvolní zduřelou nosní sliznici. Výluhem lze také ošetřit popáleniny, pohmožděniny a oděrky. Může se také použít jako přírodní repelent, protože spolehlivě odhání komáry a mouchy.